Bonis Bona - A nemzet tehetségeiért

 

 

A "Bonis Bona - A nemzet tehetségeiért" díj 2013 tavasza óta ad lehetőséget a tehetséggondozásban kiemelkedő munkát végző hazai és határon túli pedagógusok elismerésére. A díj elnevezése a Bonis bona discere, vagyis "Jótól jót tanulni" latin közmondásból származik.

Az Országgyűlési Határozattal indított, 2028-ig szóló Nemzeti Tehetség Program egyik célkitűzése, hogy erkölcsi és anyagi elismerésben részesítse azokat a hazai és határon túli tehetséggondozó pedagógusokat és szakembereket, akik általános iskolákban, középiskolákban, szakiskolákban végzett munkájuk során kiemelkedően sokat tesznek a nemzet tehetségeinek kibontakoztatása érdekében. E cél elérése érdekében az EMMI kezdeményezésére a Nemzeti Tehetség Program végrehajtásáért felelős szervezet, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet meghívásos pályázatot írt ki a szakmai elismerés szempontrendszerének kidolgozására és a díj odaítélésével kapcsolatos teendők koordinálására. A feladat ellátására a Magyar Tehetségsegítő Szervezetek Szövetsége (MATEHETSZ) kapott felkérést azzal, hogy a hazai és határon túli Tehetségpontok több mint 1000 tagot számláló hálózatán keresztül érje el a jelölésre legméltóbb szakembereket.

 

Egy jelöltnek legalább két ajánlóval kell rendelkeznie, ajánlók lehetnek intézményvezetők, kollégák, szülők és tanítványok is. A díjak odaítéléséről az EMMI, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet, az Oktatási Hivatal, MATEHETSZ és a Nemzeti Tehetségügyi Koordinációs Fórum delegáltjaiból álló zsűri dönt. Az ajánlások alapján a díjakat az alábbi három területen ítélik oda:

(A) "Kiváló versenyfelkészítők" - Azok a tehetséggondozók javasolhatók, akik legalább 5 tanévre visszamenőleg kiváló munkát végeznek a tanítványaik körében a következő területeken: felkészítés nemzetközi, országos és regionális tanulmányi, szakmai, művészeti és sportversenyekre.

(B) "Kiváló tehetséggondozók" - Azok a tehetséggondozók javasolhatók, akik legalább 5 tanévre visszamenőleg folyamatosan kiemelkedő tehetséggondozó munkát végeznek olyan gyermekek és tanulók körében és olyan területen, akikhez és amelyhez nem feltétlenül kapcsolódhat versenysiker.

(C) "Kiváló tehetségsegítők" - Olyan személyek javasolhatók, akik legalább 5 évre visszamenőleg folyamatosan olyan tehetségsegítő tevékenységet végeznek, amelynek jelentős hatása igazolható a tehetséges gyerekek, fiatalok körében.

 

A Bonis Bona elismerés forrása a Nemzeti Tehetség Program NTP-OKD-M-MPA-12 számú pályázata.