Országos Közművelődési Tanács:
NAGY-BUDAPEST
1927.
Budapest szíve
A betegekről való gondoskodásban nem merülhet ki a főváros irgalma. Gondoskodnia kell árváiról, gyámoltalan öregeiről és szegényeiről is. És bár ebben a tekintetben, főleg pompás árvaházak fentartásával nagy segítséget jelent az ügynek a felekezetek vetélkedő áldozatkészsége, s a társadalom idevonatkozó intézményei, - éppen elég teendője marad azért a fővárosnak is az árvák s az öregek gondozása tekintetében.
Árvaházai meglehetősen régiek. 1843-ban alapították a József fiúárvaházat. Ettől kezdődőleg 1925 december 31-éig, 1353 növendék nyert a "József" fiúárvaházban, az árvák ezen első házában gondozást, ellátást és oktatást. Ezen tekintélyes számú növendékek közül legtöbben az iparos és kereskedői pályára léptek, minthogy az árvaház célja növendékeinek ezen pályára való előkészítése. Vannak azonban alapítványok azzal a rendeltetéssel, hogy azok kamataiból tehetséges, szorgalmas és jómagaviseletű növendékek magasabb iskolába való járatásának költsége fedeztessék. Ezen kedvezményből mintegy 60 kiválóan tehetséges növendék tanulmányait a magaválasztotta felsőbb iskolában (főgimnázium, főreál, kereskedelmi és tanítóképző) végezte, míg a többiek 6 osztályú elemi iskolai végbizonyítvánnyal, illetve polgári iskolai végzettséggel távoztak az intézetből.
A növendékek iskolai tanulmányaik mellett a gazdasági ismeretek gyakorlati elsajátítása céljából az intézet kertjének konyhakerti részében végeztek kertimunkát. A művészeti tárgyak közül a zenét és éneket kultiválták. A testedző szórakozásokra is elég alkalmat nyujtott az árvaház nagyterjedelmű játszótere és kertje, melynek egyrésze télen korcsolya-, nyáron pedig teniszpálya.
Az árvaház fentartási költségeit, összes kiadásait a háború előtt az alapítványi tőkék kamataiból fedezte. Dacára annak, hogy az utóbbi időkben nemesszívű emberbarátok nagyobb alapítványi összegekkel siettek az intézet segítségére, mégis túlkiadások merültek fel, melyeket teljes egészében a székesfőváros fedezett. Az 1925. évben 200 növendék közül 54 volt teljes- és 146 félárva. A népjóléti és munkaügyi minisztérium kijelölése folytán 90 volt a hadiárva. Az év folyamán kilépett 23 növendék közül 4 volt teljes- és 19 félárva. 70 növendék tanulmányait középiskolákban, kereskedelmiben, polgári iskolában és tanítóképzőben folytatta, 130 pedig az elemi iskolába járt. A székesfőváros tanácsának abból az elhatározásából kifolyólag, hogy a kiválóan tehetséges növendékek részére módot nyujt szellemi képességeinek teljes kifejlesztésére, az 1925. évben két növendék a közgazdasági egyetemet, illetve a polgári iskolai tanárképző főiskolát látogatta.
Az árvaháznak Fonyód-Bélatelepen, közvetlenül a Balaton partján, 4560 négyszögöl terjedelmű villatelken üdülőtelepe van. Az üdülőtelep a székesfőváros tanácsa és a társadalom adakozásából 72 férőhelyes, ahol 1925 július hó 5-étől, a megnyitás napjától, szeptember hó végéig 216 növendék élvezte a Balaton áldásthozó vizét és levegőjét. Az üdülőtelep fokozatos fejlesztés alatt áll. A jövő idényben már 100 férőhely mellett négyhetenkínt váltakozó csoportokban 300-400 budapesti árva fog üdülést és felfrissülést lelni itt.
Részlet a NAGY-BUDAPEST című kiadványból